Front pages
Curriculum vitae
Bibliography
Filmography
Ilta-Sanomat +
Ilta-Sanomat PS
Writings
Messages
Speeches
Contacts
Video
Galleria
Enterprise
Links
| Links | Contacts | Front pages |
We have 15 guests online
header10.jpg
Front pages arrow Ilta-Sanomat PS arrow STALININ HAAMU
STALININ HAAMU PDF Print E-mail
There is no translation available, please select a different language.

 Julkaistu 4.10.2008 

Olen tälläkin palstalla ihmetellyt kuinka tämän päivän suomalaiset äärivasemmistolaiset, kuten Jaakko Laakso, Esko-Juhani Tennilä ja Esko Seppänen, jaksavat edelleen puolustaa Venäjää, vaikka kommunismi talousjärjestelmänä on naapurissa kumottu. 

Alan vähitellen päästä jyvälle asiasta.  Vaikka tämän päivän Venäjä on ryöstökapitalistinen maa pahinta lajia, se on pystynyt säilyttämään epädemokraattisen luonteensa, jota vanhat stalinistit tietenkin ihailevat.  

Käsittääkseni he seuraavat hyvinkin tarkasti, mitä rajan takana tapahtuu. 

Venäjällä on juuri otettu käyttöön uusi koululaisille tarkoitettu historiankirja, joka selittää niin Neuvostoliiton kuin Stalinin hallinnon parhain päin. 

”Neuvostoliitto ei ollut demokratia, mutta se oli miljoonille ihmisille ympäri maailmaa esimerkki parhaasta ja oikeudenmukaisimmasta yhteiskunnasta”, kirja selittää. 

Presidenttikautensa lopulla Vladimir Putin keräsi yhteen joukon historianopettajia ja antoi ohjeet uudentyyppisestä menneisyyden hallinnasta.  ”Emme salli kenenkään syyllistävän meitä [menneisyydestä]”, oli hänen sanomansa. 

Uusi oppikirja käsittelee vuosia 1945 – 2006, Stalinin voitosta ”Suuressa isänmaallisessa sodassa” Putinin hallinnon huippuhetkiin.  Neuvostoliiton sortuminen selitetään traagiseksi tapahtumaksi, joka hidasti Venäjän kehitystä kukoistukseen.   

Stalinin teoriaa ei kirjassa tuomiota, päinvastoin, poikkeuksellinen aika suorastaan vaati poikkeuksellisia toimia.  Yhdysvaltojen masinoima kylmä sota pakotti Stalinin toimimaan niin kuin hän teki. 

Stalinin aika oli Venäjän suuruuden aikaa, jonka Putin haluaa palaavan.  Hänellä on kansakunnan enemmistön kannatus takanaan.  Erään mielipidetiedustelun mukaan kymmenestä venäläisesti kahdeksan kannattaa Putinin historiakäsitystä ja ”uudistuksia”. 

Jo vuonna 2000 Venäjällä otettiin uudelleen käyttöön neuvostovallan aikainen kansallislaulu.  Samana vuonna illan pääuutislähetys ”Vremja” palautti vanhan tunnuksensa.  Kansakunnan kollektiivista muistia alettiin palauttaa symbolien voimalla. 

Stalinia ollaan nyt liittämässä takaisin venäläisten suurmiesten joukkoon, joka alkaa Iivana Julmasta ja päättyy Putiniin, Pietari Suurta unohtamatta. 

Sillä ei näytä olevan merkitystä, että melkein jokainen perhe Venäjällä on tavalla tai toisella kärsinyt Stalinin terrorista.  Myytit vaikuttavat ihmismieleen voimakkaammin kuin omat kokemukset. 

Tapansa mukaan länsimaat kiinnittivät suuria toiveita Venäjään Boris Jeltsinin hallinnon aikana.  Nyt näyttää siltä, että 1990-luku oli vain lyhyt, kaunis kausi kansakunnan historiassa.  Tämän päivän venäläiset välttävät jälleen vapaata puhetta. Kymmenet kriittiset toimittajat ovat päässeet hengestään. Oikeaan menneisyydenhallintaan Venäjällä ei ole mitään halua.  Kun salaisen poliisin arkistoja avataan muissa entisissä kommunistimaissa, Venäjä sulkee niitä ja pysyy entisissä historiantulkinnoissa. 

Liian monet, älymystö mukaan lukien, oli vapaaehtoisesti tai pakotettuna tukemassa Stalinin terroria, siksi on helpompi tehdä siitä kunniallista kuin tuomita se.                                                                                             Lasse Lehtinen

 
< Prev   Next >
KATSO UUSIN ROMAANI
  • Siivetönnä en voi lentää
KATSO VIDEO
  • MITÄ EU MAKSAA ?
Ajankohtaista
There is no translation available, please select a different language.
Euroopan parlametti äänesti tänään Itämeren pohjalle rakennettavaksi suunnitellun Venäjän ja Saksan välisen Nord Stream -kaasuputken ympäristövaikutuksista.
 
- EU tarvitsee venäläistä kaasua ja Venäjä tarvitsee vielä enemmän eurooppalaisia asiakkaitaan. Nyt puheena oleva hanke on EU:ssa hyväksytty osaksi TEN-ohjelmaa, sanoi asiassa PES-ryhmän varjoraportoijana toiminut Lasse Lehtinen.
 
Kirjoituksia
  • VIHREIDEN PARATIISI
  • EU:N JA VENÄJÄN VAIKEA ENERGIALIITTO
  • VANHA KOIRA EI OPI UUSIA TEMPPUJA
  • KAUHAJOKI SHOOTING