Etusivu
Curriculum Vitae
Bibliografia
Filmografia
Ilta-Sanomat +
Ilta-Sanomat PS
Kirjoitukset
Ajankohtaista
Puheet
Yhteystiedot
Video
Galleria
Yritys
Linkit
| Linkit | Yhteystiedot | Etusivu |
Sivustolla on 1 vieras
header14.jpg
Etusivu arrow Ajankohtaista arrow Yleishyödylliset palvelut palveludirektiivin ulkopuolelle
Yleishyödylliset palvelut palveludirektiivin ulkopuolelle PDF Tulosta Sähköposti

EU-parlamentin sisämarkkinavaliokunta äänesti tänään tiistaina kiistellyn palveludirektiivin sisällöstä. Kahden vuoden käsittelyn jälkeenkään valiokunta ei päässyt yksimielisyyteen esityksen keskeisistä kohdista.

Parlamentin sosialidemokraattinen ryhmä sai riittävästi tukea vaatimukselleen pitää terveys- ja sosiaalipalveluiden sekä rahapelien kaltaiset nk. yleishyödylliset palvelut direktiivin soveltamisalan ulkopuolella.

Sen sijaan nk. alkuperämaaperiaate jäi konservatiivien ja liberaalien äänillä valiokunnan kannaksi. Sen mukaan palveluja tarjoava yritys noudattaa toiminnassaan yli rajojen ensisijaisesti kotimaansa säännöksiä.

Valiokunta totesi myös, että direktiivi ei vaikuta jo voimassa olevaan EU-lakeihin kuten lähetettyjen työntekijöiden  - ja ammattipätevyysdirektiiviin.

- Palveludirektiiviin esittämääni lisäystä n. tilaajavastuusta ei tässä vaiheessa saanut enemmistöä taakseen. Toivottavasti sille on enemmän ymmärrystä täysistunnossa ensi vuoden alkupuolella, Euroopan parlamentin jäsen Lasse Lehtinen (sd.) toteaa.

Parlamentti käsittelee palveludirektiiviä täysistunnossaan näillä näkymin tammikuussa. Direktiivin on arvioitu olevan kemikaaliasetus REACHin ohella parlamentin tärkein lainsäädäntöhanke tällä vaalikaudella.

Lisätietoja: Lasse Lehtinen, 050 5560130

 
< Edellinen   Seuraava >
KATSO UUSIN ROMAANI
  • Siivetönnä en voi lentää
KATSO VIDEO
  • MITÄ EU MAKSAA ?
Ajankohtaista
Euroopan parlametti äänesti tänään Itämeren pohjalle rakennettavaksi suunnitellun Venäjän ja Saksan välisen Nord Stream -kaasuputken ympäristövaikutuksista.
 
- EU tarvitsee venäläistä kaasua ja Venäjä tarvitsee vielä enemmän eurooppalaisia asiakkaitaan. Nyt puheena oleva hanke on EU:ssa hyväksytty osaksi TEN-ohjelmaa, sanoi asiassa PES-ryhmän varjoraportoijana toiminut Lasse Lehtinen.
Lue lisää...
 
Kirjoituksia
  • VANHA KOIRA EI OPI UUSIA TEMPPUJA
  • KAUHAJOKI SHOOTING
  • PALUU TULEVAISUUTEEN
  • VENÄJÄN VANKEJA VANHASTA MUISTISTA